شنبه, آذر ۲۵, ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

44 دیدگاه

 1. 1

  حمزه

  سلام

  دمت گرم .

 2. 2

  محمد

  با سلام

  جامعه خنج پول محور است…تغییر آن ذهنیت سخت است و زمان بر…

 3. 3

  محمد ابونجمی

  آقای مقدسی کجای کاری؟….لازم نیست خودمان را با اوز یا جای دیگر مقایسه کنیم …کمی به گذشته خودمان نگاهی بیندازیم و شرمنده آنها نباشیم کافیست.اوز که تاریخی ندارد و صد آفرین بر آن مردم که اکنون در پیشگاه تاریخ و نسل آتی به همت امروز خود سرافرازند…در حدود صد سال قبل خنج شاعر و نویسنده و خطاط و امثالهم فراوان داشت …در این مدت یکصد سال گرد نمیدانم و چه کنم؟ بر این شهر پاشیده شده…نمایشگاه و کتاب را فعلا بی خیال شوید و نگذارید این حداقل داشته های فرهنگی را از دست بدهیم…شهر خنج با این همه سابقه یک موزه ندارد داشته های تاریخی ما به تاراج میرود….مثال میزنم در کنار درگاه ورودی مسجد جامع دستشویی و توالت…دیگر چه توقعی میرود؟ و از بس ما و امثال ما گفتیم زبانمان مو در آورد و مثال آب در هاون کوبیدن برما جاری شد…در جامعه پول محور تغییر تفکر سخت است و زمان میبرد…کتاب خواندن کار سختیست و در منطقه ما همچو شکفتن استعدادها بر سنگ سخت است و نرود میخ آهنین بر سنگ و گذاشتن گردکان بر گنبد و …ما شرمنده گذشتگانیم…

 4. 4

  ali

  آقای مقدسی شما هیچ وقت حق توهین به مردم شریف خنج را ندارید چه بسا بسیاری از مردم به صورت انفرادی یا دسته جمعی رفته اند که شما خبر ندارید.
  مثلا مجتمع فرهنگی هنری صابرین نزدیک به ۳۰ کارتون کتاب خریداری کرده است و همچنین چند تن از دوستان خودم.
  اگر شما اینقدر دغدغه افزایش سطح دانش مردم خنج را دارید ، چرا خودتان دست به کار نشده اید تا طرحی نو براندازید و در این راستا خیرین و دلسوزان دیگر نیز شما را یاری میکردند نه اینکه شما بدون هیچ گونه فعالیتی بخواهید مردم خنج را متهم کنید.من خودم گر چه افتخار حضور در نمایشگاه کتاب را نداشته ام ولی در طول سال کتابهای زیادی خریداری میکنم.
  و اگر شما مجتمع دینی را محکوم میکنید باید بدانید که اگر ذره ای از ایمان و اخلاص در خنج هنوز هم هویداست به برکت وجود مجتمع دینی و …. است.مجنمع دینی اکثر کتابهایش را از کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس تهیه میکند و شاید نیازی به خرید کتاب از نمایشگاه نداشته باشد.
  واقعا از فردی فرهنگی همچون شما بعید است که بخواهید خنج را با اوز مقایسه کنید و به مردم شریف خنج سرکوفت بزنید.
  از همشهرین عزیز خنجی خواهش میکنم کتاب بخوانند…..

 5. 5

  sadegh

  ویگتنشتاین فیلسوف غربی وشاگرد برتراند راسل میگوید:دنیای من به اندازه لغاتیست که من میدانم

  یعنی اگر ما در یک شهر بزرگ زندگی میکنیم ولی دانسته‌های ما کم باشد انگار که در یک روستا زندگی

  میکنیم وما دایما فکر میکنیم که شهر بودن به وسعت است با اینکه اکر شهری کوچک باشد وامکانات در انجا تمام وکمال باشد یهتر از ان است که شهری بزرگ باشد وامکانات ان ناقص.

 6. 6

  خنجی

  سلام به خوانندگان سایت خنج تودی
  جواب دادن به این آقا(مقدسی) او را بزرگ میکند فقط همین

 7. 7

  عبدالعزیز رنجبر

  دارالاولیایِ شهر ما وا بل بودِ قلعه یِ شاهنشینِِ تنگرِِ وا تپه یی از شل بودِ

  علم و ادب و آدمیت پنِِ ما چون دَلی یه که اُنگار بی پل بودِ

 8. 8

  حمزه

  آقای علی بخوانند

  جناب علی اگر مجتمع صابرین یا فلان مجتمع کتاب خریده بدانید که آقای مقدسی آنها را مجبور کرده وگرنه آنهایی که آنجا هستند و من می شناسم اصلا نمی دانستند نمایشگاه کتابی هست یا نیست . اگر شک دارید سئوال کنید .

 9. 9

  نظام الدین مقدسی

  سلام بر دوستان و همشهریان عزیز

  در مورد مقاله ممکن است دوستان دچار بدفهمی شوند و همین نیز باعث می شود که از درک علت نوشتن این مقاله از طرف من دور گردند . توضیحاتی می دهم و نطراتی هم اضافه می کنم . اول از همه تعریف نقد و توهین را جدا از هم بدانیم . نقد به منظور هشدار دادن بر امری است که اتفاق می افتد و مسیرش غلط است و باید اصلاح شود . نقد یکی از مهمترین اصولی است که هر جامعه برای پیشرفت به آن نیاز دارد . منتقدان هر جامعه همیشه از طرف دیگران مورد حمله قرار می گیرند ولی خود منتقدان می دانند که باید پایداری کنند . اما توهین یعنی زشت انگاشتن چیزی یا جامعه ای یا ملتی بدون هیچ قید و بندی و فقط برای بدنام کردن . حالا با این توصیفات من توهین کرده ام یا نقد کرده ام ؟ منتقدم یا توهین کننده ؟ دوستان توجه کنند که شهر ما همانطور که استاد عزیز جناب آقای محمد ابونجمی فرمودند دارای سابقه ی فرهنگی عظیمی است . من اگر نقد می کنم یک نگاهم به آن سابقه ی عظیم فکری و فرهنگی است و یک نگاهم به اکنونی که هیچ از فرهنگ نداریم . تنها راه برگشت و ادامه ی آن فرهنگ مطالعه است .اینکه من اوز را با خنج مقایسه کردم و بالعکس به خاطر مشاهدات خودم بود . چرا این کار را نکنم ؟ چرا می خواهید از واقعیت فرار کنید ؟ مدرسه علوم دینی اگر کتاب خرید کرده کتابهای تخصصی عربی است . من در جریان هستم . و مسجد صابرین در ده سال قبل کتابخانه نداشت . من رفتم و به آنها گفتم که نیاز به خرید کتاب نه از کتابفروشی شیراز بلکه نمایشگاه بین المللی دارید . و تا وقتی انجا بودم تعداد کتابها را به هفت هزار جلد رساندم . اکنون با سعی دوستانی که بعد از من اداره کتابخانه را بر عهده داشتند به یازده هزار جلد رسیده . این کار کمی نیست . اما مجتمع علمی و فرهنگی احسان چرا کتابخانه ندارد ؟ همچنین مجتمع خیریه دانش چرا کتابخانه ندارد ؟ معلمان قدیمی ما کجا هستند ؟ چه می کنند ؟ شورای محترم شهر خنج چه می کند ؟ شما میگویید چرا خود طرحی نو نداری . این درست است . من کم کاری کرده ام . باور کنید اعتراف می کنم که من هم مقصرم . ولی من به سهم خودم نیرو گذاشته ام . ولی نگویید چرا اوز را با خنج مقایسه می کنید . اوز کتابخانه عمومی خاصی برای کودکان هم دارد . و چند کتابخانه بزرگ . هر سال نویسندگان بزرگ ایران را از تهران دعوت می کند . نیرو می گذارد . هنر مندان را تشویق می کند . و سرمایه ها را در اختیار فرهنگ شهرشان قرار می دهند . با عرض پوزش از همگی و تشکر از مدیریت سایت . سپاس .

 10. 10

  ali mohammadpour

  Ba tashakor az javane dana va fahmideye khonjeman be khatere neveshteye arzeshmandash va maghaleye jalebesh, be nazare bande ketab nakhandane hamshahriyaneman hata khodam rishe dar tanbali midanam be nazaram hata khandane hamin chand satr maghaleye shoma ham agar titrazhe an chize dgar bud be zahmat mikhandim,tashakor az hosne delsuzie shoma azize bozorgvar

 11. 11

  رادمنش

  سلام . به هر حال بعضی چیزها که آقای مقدسی گفته واقعا درست است . من که دوست ندارم اوزیها را بهتر از خنجی بدانم ولی شنیده ام که اوزیها متحدترند و هم به فکر پول هستند هم به فکر این چیزهایی که مقدسی گفته .

  در پاسخ به خنجی : جناب خانم یا آقای خنجی حتما تو دوست نداری که نویسنده شهرمان محبوب باشد . نوشته ای جواب ندهید چون این آقا بزرگ می شود . عجبا

 12. 12

  منصور

  با درود!
  میگویند مشکلات داریم، آن هم در تمامی عرصه ها. اما پربیراه نیست که بگوییم کار از مشکل گذشته و به بحران و فاجعه رسیده. حاصل سال ها سهل انگاری و بیتفاوتی و خرافه پروری و تنها نظاره گر پیشرفت های فرهنگی دیگران بودن را امروز میبینیم و باید خون گریست بر این شهر مرده و افسرده چه که تنها ثروت اندوزی و حسادت ورزی و خودخواهی در این جامعه حرف اول و آخر را میزند و بس! تک تک مقصریم، از آن بالا گرفته که مقصرترند تا پایین. راستی از کجا و از چه باید شروع کرد؟!!!! شاید هم باید ویران کرد و از نو ساخت! تا کی باید گفت و نالید و نالید و نالید! جو و فضای این شهر خفه ام میکند!

 13. 13

  علي از دبي

  منم با نظر آقای رادمنش موافقم نمی‌خوام اوزی‌ها رو بالاتر از خنجیا بدونم اما حقیقتش اینه که اوزیها از ما باسواد ترن به کتاب و کتاب خوانی‌ و تدریس تا مراحل بالا بیشتر از ما اهمیت میدان شما شیراز اگه برین خیلی‌ از کتاب‌فروشی‌ها اوزین اکثرا هم تحصیل کرده _ امارات اگه نگاه کنیم اوزی‌ها تو تجارت موفق تر از ماها هستن به همدیگه احترام میذارن هوای همدیگه رو دارن اینقدر مثل ما خنجیها پشت سر همدیگه غیبت نمیکنن واسه همدیگه نمی‌زنن و … کلا اوزیها از ما خنجیها باسواد تر و با کلاس ترن چند سال پیش یه هفته قبل از آغاز برگزاری نمایشگاه کتاب تهران یکی‌ از دوستانم که یکی‌ از مسئولین نمایشگاه کتاب بود با من تماس گرفتن و گفتن حتما بیایین تهران و از نمایشگاه دیدن کنین خالی‌ از لطف نیست حتی گفتن تسهیلاتی هم در اختیارتان میذاریم خودم در شرایطی بودم که اصلا امکان رفتن به ایران رو نداشتم اما با چند تا از دوستان این مساله رو مطرح کردم باور کنین این جملات جواب آنها بود ‌ای بابا مگه ما بیکاریم نفر بعدی که اتفاقا تحصیل‌کرده هم بودن گفتن به فکر‌ نون باش که خربزه آبه یکی‌ دیگه هم فرمودن اگه بلیت رفت برگشت واسم بفرستن با امکانات از قبیل هتل سرویس رفت برگشت و .. بازم نمیرم برم اونجا که چی‌ مثلا چندی بعد یکی‌ از دوستان اوزیم که از قضیه اطلاع داشتن با ناراحتی‌ به من گفت چی‌ میشد اگه به ما هم میگفتین که تو نمایشگاه آشنا داشتین چون خیلی‌ بهتر میتونستیم خرید کنیم حالا جناب اقای مقدسی بی خیال قضیه شین لطفا

 14. 14

  نظام الدین مقدسی

  با سلام به دوستان و همشهریان

  از نظرات دوستان فهمیدم که تا حدی با من موافق هستند . من با تمام وجود اعتراف می کنم که خودم هم مقصرم . یکی دو نفر از دوستان در شهر مرا دیدند که استاد بنده هستند . گفتند اعتراض داریم به مقاله ات . برای اینکه ما در نمایشگاه بودیم . البته این دو نفر به خاطر شغل استادی در دانشگاه تهران آنجا هستند همیشه . گفتند خودت هماهنگی ایجاد نکرده ای . یک نفر از دوستان رفته زحمت کشیده و با امام جمعه صحبت کرده اند . امام جمعه محترم گفته اند که یکی را بفرستید قبل از خطبه برای مردم از کتابخوانی برای مردم صحبت کند . با توجه به این انعکاسها که این مقاله داشته تصمیم گرفته ام هر طور شده با مشورت دوستان و شما در سال آینده یک اتوبوس کرایه کنیم . از خیرین بخواهیم همکاری کنند و با دادن فراخوان کسانی که مایلند را به نمایشگاه کتاب ببریم . اگر خیرین محترم همکاری نکردند چه بسا به امام جمعه محترم بگویم و مدرسه علوم دینی بروم و از آنها بخواهم از نفوذشان در خیرین استفاده کنند . دوستان عزیز اگر با طرح من موافقید لطفا همینجا بنویسید . دوباره گوشزد می کنم که نرفتن خنجیها به نمایشگاه کتاب یک شرمندگی بزرگ دارد . از طرف دیگر دوستان عزیز و صاحب نفوذ از شما خواهش می کنم به دو موسسه علمی خنج یعنی احسان و دانش پیشنهاد بدهید که در فکر ایجاد کتابخانه عمومی بزرگ در موسسه هایشان باشند . من به انتقاداتم همچنان ادامه خواهم داد . هر چند باز هم همانطور که هر روز می شنوم به من بگویند : چه کار داری ؟ فکر کردی کی هستی ؟ بیکاری ؟ نه . بیکار نیستم . کار من نویسندگی است و نویسندگی مسئولیت می آورد . انتقاد و نقد جامعه یکی از کارهای نویسندگان و هنرمندان است . همینجا به هنرمندانی که در موسیقی و نقاشی و خط و سایر هنرها کار می کنند و خاموشند می گویم که گناه شما قابل انکار نیست . قابل توجیه نیست .

 15. 15

  محمد

  سلام جناب مقدسی عزیز
  شاید چیزی که بیشتر باید بهش تاکید بشه اینه که قرار نیست ما بریم تهران نمایشگاه کتاب چندمیلیون کتاب بخریم. بلکه همون جو فرهنگی که آنجا وجود دارد و از نزدیک با مولفین و مترجمین و انتشارات ها برخورد می کنیم خودش یک تجربه بسیار عالی است. یاد اون تبلیغ تلوزیونی سالهای گذشته می افتم که برای تبلیغ رادیاتور جار می زد عمو یادگار نمی یایی تو غار باید بگم که امروزها با این همه برنامه کامپیوتری و پی دی اف شدن کتاب ها دیگه کمتر کسی کتاب می خرده هر چند داشتن کتاب ارزشش بیشتره … البته متاسفانه نمایشگاه کتاب نیز همانند سال های قبل نیست و گرنه من هر سال شرکت می کردم ولی یکی دو ساله که به خاطر سرد شدن جو آنجا شرکت نمی کنم البته شاید یکی از دلایلش هم نبود چند تا رفیق بوده که ان شاء الله قصد میکنم اگر شما یه کاروان را راه بیندازید من خودم خرج خودم را می دم و همراهتان بیایم هم فال است و هم تماشا در ضمن الان الحمدلله سایت هایی در خنج داریم شما که به دنبال اینگونه اخبار هستید می توانید اخبار نمایشگاه را از یکماه جلو تر پخش کنید که امید خدا سال آینده دو سه اتوبوس کمتر نریم شاید هم هواپیما بریم بهتر باشه.

 16. 16

  برديا

  با عرض سلام خدمت شما اقای مقدسى آهن کوه مردى که توی دوست واقعى شهر عزیزمان شهرمان را تو حس کردى صدایش را شنیده اى فریاد بی فرهنگیش .درد بار مردمى گرفتار روزمره گی .اشک رازیست راز این اشک دوست داشتن شهرمان ان روزها که برای شهرم گریستم براى تنهایش برای کسی درد را فهمید ولى کسی به کمکش نیامد منتظر کمک بمان دست را درازکن شاید بیدار شویم و دستت را بگیریم .از نقدت از قلمت از زیبایی احساست احساس غروری زیبا دارم 

 17. 17

  sadegh

  سایت کتابناک دوباره فعال شده علاقمندان به کتاب میتوانند از این سایت هرگونه کتاب که بخواهند دریافت کنند.www.ketabnak.com

 18. 18

  ناشناس

  با سلام دوست قدیمی
  من تورا خوب میشناسم وشناخت تو از همشهریها هم میدونم چقدره پس چرا خودت میزنی به اون کوچه و همچین انتقادهایی میکنی از تو بعید بود دوست عزیز

 19. 19

  محمدصادق زاهديان

  تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن به دمی یا درمی یا قدمی یا قلمی
  استادم جناب مقدسی هر انسانی به یکی از چهارگزینه فوق میتوانددرهر مکانیوبه هر شخصی خدمت کند چه بهتر که این خدمت جنبه کلی وبرای همه باشد تا اینجای کار هم شما با قلم شیوایتان گوشه ای از دردها ومشکلات شهرمان را به تصویر کشیده اید و در قالب یک درد دل ساده وگاهی هم از باب یاد اوری رسالت خویش را انجام داده اید هر چند تا زمانی که قلمتان مینویسد مدیون جامعه اتان خواهی بود گر چه هر از گاهی یکی در این میان نه به قصد انتقاد بلکه از منظرقهر وکینه یقه اتان را چسبیده ولی ناگفته ها را گاهی وقتها باید گفت هرچند تنگ نظران تحمل انرا نداشته باشند پس تا قلمت خط میدهد بنویس

 20. 20

  نظام الدین مقدسی

  سلام

  پاسخ به دوستان و همشهریان عزیزم

  آقای محمد گرامی : سپاس از نظرت . درست است . ما با همان جو آشنا شویم نیرو می گیریم برای کار فرهنگی . اما در مورد اینکه دیگر کسی کتاب نمی خرد و همه دانلود می کنند با شما هم نظر نیستم .

  آقای بردیای گرامی : سپاس از شما . اول باید همین احساسی که در شما نسبت به شهرمان هست در همه ی همشهریان به وجود بیاید سپس می توانیم کاری انجام دهیم و خنج را همانی بسازیم که پیشینه تاریخیش به ما می گوید .

  ناشناس گرامی . من خودم را به آن کوچه و این کوچه نزدم دوست عزیز . منظورت را نفهمیدم که چون شناخت مردم از من را می دانی و مرا خوب میشناسی چرا فلان . انتقادهایم چرا بعید بود ؟ شاید به خاطر اینکه تا بحال نقدی از ما نشده بعید مینماید . ولی تا نقد نشویم و قبول نکنیم که از خیلی چیزها عقب افتاده ایم و همه ی آن چیزها حقمان بوده و باید می داشتیم هیچ اتفاق مثبتی در ذهنمان نمی افتد . سپاس از شما .

 21. 21

  حامد

  سلام جناب مقدسی
  من شما را از حدود ده سال پیش می شناسم و بر انتفادات شما بر مسایل خنج کاملا واقفم و معتقدم که خنج از لحاظ فرهنگ عمومی و رفتار جمعی نسبت به شهرهای مجاور از ضعف بیشتری برخوردار هست و مردم هم دچار نوعی خودبزرگ بینی کاذب شده اند. وفکر میکنند خنج مرکز دنیاست…به هرحال من روی سخنم با شماست. شما متاسفانه روحیه انتقادگری و خودتخریب گری دارید و به جای اینکه دنبال حل مشکل و راه حل باشین منفی بافی میکنید. من احساس میکنم نرسیدن شما به اهدافتون و سرخوردگی از آن باعث شده است که علت آن را مدام به شهرمان فرافکنی کنید و هی بگویید خنج فلان است بهمان است. جناب مقدسی شما با اینکه خیلی کتاب خوندید و با اندیشه های بزرگ اشنایی دارید ولی خیلی کوچک فکر میکنید. و جسارتتان تا ده کیلومتری خنج به انطرف نمیرسد.جناب مقدسی شما تا حالا چند بار در همایش های بیرون استانی شرکت کرده اید چندبار مصاحبه کشوری کرده اید چند بار به خاطر خودتان تا تهران رفته اید و سختی به خودتان داده ایدو بای کلاس درس بزرگان نشته اید همش میگید خنج خنج…. مگه سهراب سبهری شاملو و فلان نویسنده بزرگ تو شهرآنها همه کتاب میخونند که شدن شاعر کشوری. به نظر من شما خودتون تلاش کنید موفقیت کسب کنید بعد بگین من خنجی هستم و ما ازاینکه شما راتو تلوزیون ببینمیتون افتخار کنیم وبگیم از شهر ماست چند تا جوان هم از شما الگو بگیرند. متاسفانه شما ریشه همه مشکلات و عدم موفقیت هایتون را به خنج نسبت میدهید. به خدا همه جا آسمان همین شکل وهمین رنگ است. این انسان است که میتواند جریان ساز باشد…
  دوست عزیزم از اینکه اندکی از الفاظ تند استفاده کردم مطمئن هستم که شما به بزرگی خودتان خواهید بخشید…

 22. 22

  نظام الدین مقدسی

  درود . پاسخ به دوستان صادق عزیز و حامد گرامی

  آقای صادق زاهدیان . دوست گرامی و هنرمند شهرمان . من به وجود شما افتخار می کنم . شما از هنرمندان دردمند شهر خنج هستید و خوب وا
  قفید چه میگویم و انتقاداتم جنبه شخصی ندارد . ممنونم . امیدوارم بتوانم باز هم بنویسم و دینم را ادا کنم .

  حامد عزیز و گرامی . نه . اصلا ناراحت نشدم و شما خیلی انتقاد بجا و سنجیده ای دارید . من واقعا تلاش آنچنانی برای رشد خودم نکرده ام . به جایی نرسیده ام که بخواهم افتخاری برای خنج به شمار بیایم . در هیچ کلاس درس استادان بزرگ هم شرکت نکرده ام . خودم فهمیده ام که هر چقدر هم که یک نفر مطالعه کند جای حضور در کلاسهای آزاد بزرگان را نمی گیرد . مخصوصا نویسندگان و هنرمندان که در تهران کلاسهای نویسندگی و فلسفه و تاریخ و دین شناسی دارند . البته بسیاری وقتها عدم شرکت به خاطر بی علاقگی نیست .

  اما عدم موفقیت خود را علت انتقادهایم ندانید . شخصی نبینید . اینطور نیست . اگر اینطور باشد هر کسی که انتقاد کرد را می توان محکوم کرد که شخصی است و به علت فلان کمبود در خودت است .من فرافکنی نمی کنم . باور کنید حرف دل شما هم در نهایت حرف دل من و ذهن من است . همه ی خنجیها می دانند که کمبودهایی داریم در نوع تفکر . اما نمی گویند . نمی نویسند . اعلام نمی کنند . من به خاطر شغل نویسندگی و مسئولیتی که احساس می کنم باید و الزاما زبان مردم هستم . قلم مردم هستم . وظیفه خود می دانم

  حامد جان یک موضوع دیگر هم این است که مگر هنر چگونه به وجود می آید ؟ خواهش می کنم جواب دهید . هنر مگر محصول فشارها و محدودیتهایی نیست که هنرمند ناگهان آنها را احساس می کند ؟ یک نقاش واقعیتی را رسم می کند که دوست دارد باشد . زیبایی را خلق می کند . همان زیبایی که در جامعه اش نمی بیند . یک نویسنده همینطور . جز این است . پس محدودیتها به احساسهایی بدل می شوند و این احساسها در صورت ابراز هنر شناخته می شود . نوشتن یک مقاله ی انتقادی هنر نیست . ولی جامعه را دچار احساس هنری می کند . سپاس از دوستان .

 23. 23

  علي

  جناب آقای مقدّسی عزیز فکر می‌کنم آقای حامد بیشتر واقعیت‌ها رو گفتن یه نکته‌ای که آقای حامد از قلم انداخته بودن اینه که شما این همه شعر میگین چندین کتاب شعر هم دارین اما آیا تا به حال تو یه کنگرهٔ شعر و شعر خوانی‌ شما شعری خوندین یا نامی‌ از شما در بین شاعران ایرانی‌ هست؟ آیا تا به حال شعری از شما در مجلات رسمی‌ و پر تیراژ چاپ شده ؟

 24. 24

  شهریار احمدی

  سلام
  با توجه به آماری که من از تعداد خنجی هایی که امسال به نمایشگاه کتاب رفتند دارم و موثق است حدود ۳۰۳ ذنفر بو ده اند از آقای مقدسی تقاضا دارم که ما را با شهری مثل اوز مقایسه نکنند و خودتان را مرکز امار ندانید حتی شما نمیتوانید کلمه (( آمار)) را تعریف کنید

  حالا آنها چهار اتوبوس کرایه کردند و امدند و ما خنجی ها تکی تکی و یا چند نفر چند نفر آمدیم من خودم که شخصا امسال ۶ بار به نمایشگاه رفتم مگر باید همه به اتفاق شما و به صورت گروهی به نمایشگاه بروند ؟ شما هم خیلی عجیب است که با سوال اوزی ها شرمنده شده اید و جوابی نداده اید
  باید میگفتید من اطلاعی از تعداد خنجی های مراجه کننده ندارم و این شرمندگی نداشت

  با تشکر

 25. 25

  حميد

  اقای احمدی درسته ما تو خیلی زمینه ها از شهرهای اطرافمون جلوتریم امکاناتی که شهرستان ما داره حداقل از اوز بالاتره سطح فرهنگمون هم از اوزیها پاینتر نیست ولی شما که سالی ۶بار میرید نمایشگاه کتاب حتما خیلی کتاب خریدید و خوندید اقای مقدسی که خودشون رفتن و شرمنده شدن شما برای اینکه خودت شرمنده نشی معنی کلمه امار رو خودت بگو تا اقای مقدسی هم یاد بگیره و از منبع موثقی که اینقد دقیقه شایدم ۳۰۴ نفر یا خیلی کمتر پس یا کسی رو تخریب نکن یا توضیح بده از اماری که اینقدر دقیقه

 26. 26

  نظام الدین مقدسی

  پاسخ به دوستان / علی / شهریار و احمدی عزیز

  علی جان مبحث مقاله من خودم و شخصیت خودم و کارهایم نیست . ولی پاسخ می دهم . اول یک تصحیح کنم و آن اینکه من فقط دو کتاب شعر دارم و سه کتاب داستانی . اما در سالهای اخیر در هیچ کنگره ی شعر یا مسابقات حتی جاهایی که دعوت شدم و حتی در شهرهای همجوار هم شرکت نکرده ام . فقط در سال هشتاد و سه در مسابقه کشوری شعر نو مقام دهم را آوردم . در حوزه داستانی هم رمان سه حنجره گنگ از بین رمانهای چاپ شده در سال پیش به عنوان یکی از ۴۰ رمان متفاوت ( از نظر درونمایه و نثر ) شناخته شده . حامد عزیزدرست گفتند . من خودم به اینگونه فعالیتها چندان اهمیت ندادم . اما بحث ما در مورد خنج و رفتارمان در برابر موضوع مطالعه است . مقایسه من چیزی بود که خود دیدم و حس کردم . سپاس

  آقای شهریار احمدی درست است من از آمار چیزی سر در نمی آورم . این خوب است که هر کسی چیزی نمی داند به آن اعتراف کند . آمار یک علم تخصصی و بسیار پیچیده در نوع خود است . اما آمار به معنای ساده آن را معمولا همه می دانند . مثلا شمارش افرادی که در نمایشگاه حضور داشتند . شما سیصد نفر را می گویید . چه خوب . پس من اشتباه کرده ام . امیدوارم سیصد نفر خنجی در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده باشند . من از شما و همشهریان عذر می خواهم که این آمار از خنجیهایی که آنجا حضور داشتند را نداشتم . اما اوزیها از این جهت که با اتوبوس آمده بودند نشان دادند که پراکنده نیستند و از قبل برنامه ریزی دارند . لطفا اگر اطلاعات بیشتری در مورد علاقه شدید خنجیها به کتاب دارید بازگو کنید تا بلکه ما اینهمه حرص نخوریم و بدانیم که اینهمه تغییر ایجاد شده . ممنون

  علی گرامی از شما سپاسگذارم . تخریب کردن من هیچ چیزی را تغییر نمی دهد . آقای شهریار احمدی شاید در تهران حضور دارند . و می توانند حتی بیشتر یعنی همان ده روز را به نمایشگاه بروند . و هر روز با خنجیهایی که می آیند ملاقات داشته باشند . اما من فقط این را نمی دانم که چرا وقتی انتقادی از خودمان می کنیم فکر می کنیم که به ما ظلم شده یا منتقد به ما ناسزا گفته . من اگر چیزی نوشته ام برای این است که واقعا از آینده خنج با این روند می ترسم . من توصیه ام به شهریار این است که انتقاد را تحمل کنند . شاید این انتقاد برای شما که اهل کتاب هستید و همیشه به نمایشگاه می روید بی معنی باشد . اما خیلیها در خنج هستند که اسم نمایشگاه کتاب را هم نشنیده اند . در اینصورت با این مقالات سعی می کنیم آنها را نسبت به روند فرهنگی مطلع کنیم . هر جامعه ای نیاز به منتقد دارد . یکی از خصوصیات ما باید تحمل انتقاد و حتی توسعه دادن انتقادها به موضوعات دیگر باشد . هر کس در تخصص خود به مشکلات اشاره کند . اصلا اساس و پایه سایتها و روزنامه ها و کتابها ایجاد تغییر است . پس حتی اگر سیصد نفر امسال شرکت کرده اند باز هم بگویید کم است . باز هم بخواهید تغییر ایجاد کنید . سپاس .

 27. 27

  علي_دبي

  شهریار جان اگر در خنج هم نمایشگاه کتاب برگزار شه ۳۰۰ نفر نمیرن چه برسه به تهران تنها چیزی که برا ما خنجیها اهمیت نداره کتاب و کتاب خونیه

 28. 28

  ziad mohem nist

  Ba salam be hame.khayli doost nadashtam chizi benevisam,va shayd avalin bari hast ke chizi minevisam.aghayani ke az aghaye moghadasi enteghad mikonid,soale man injast ke shomaha chera zoud moze migirid,chera ta kesi harfi az enteghad mizane zoud narahat mishim.az kesaee ke enteghad kardan vaghean chand bar ya chand sa at dar rooz vaghtetan ra be ketab khandan midid.midonid moshkel kojast ,moshkel ineke harvaght kesi khast enteghad kone hamishe be tarikh bar migardim va hich vaght be ayande negah nemikonim,vaghean ma aghabim az evaziha va bayad ghabool kard.man aghaye moghadasi ro salhast ke mishnasam va fekr nakonam ke ishan man ra beshnasan,khoda ra gavah migiram ke ishan chand sal ghable jayezei ro barande shodan ke hata naraftan an jayeze ro begiran.shomahai ke hata nemitavanid yek lahze enteghad ra bepazirid ya hatta darmurede an tabadole nazar konid ta be natijei beresid pas chera digaran ra motaham mikonid,harkodametan ke enteghad mikonid agar tavanestid 30darsad aghaye moghadasi kare farhangi konid bad mitavanid javab bedid.akhe chera vaghti az chizi sar dar nemiavarid ghezavat mikonid.ta kay mikhahid amare dorogh be mardom bedid.ta kei mitavanim be khodeman dorogh begooeim,pas yek bar ham ke shode ba khodeman ro rast bashim ta shayad tavanestim baraye ayande barname rizi konim,chera ma hamishe manfigaraeem.chera ma hamishe mikhaem adama ro paeen tar az khodeman bebinim ,vaghean chera?chera bayad aghaye moghadasi be shoma javab bede ke ta hala chikar karde?chera in soal ro shoma az khodetan nemiporsid ta hala chekar kardin vaseye jamea.chand nafaretoon ta hala haddeghal be ketabkhune raftin?vaghean chera.

  az hame mazerat mikham ke rok harf zadam dar zemn man hich nesbate famili ba aghaye moghadasi nadaram va har kas jaye ishan bud man defa mikardam

 29. 29

  ziad mohem nist

  bebakhshid ke yekam ghalat dashtam dar pasokhe avalam ,manzouram in bood ke man aghaye moghadasi ro salhast mishnasam va fekr nemikonam ke ishan man ra beshnasam.dar zemn az aghayani ke migooyand chera aghaye moghadasi kari nemikonad ke baese eftekhare shahremoon beshan,aya vaghean shomaha cheshm didane an ra darid,haman evazi haei ke shomaha hazer nistid ba khodetan moghayese konid dar dubai khane ejare kardan va har hafte dore ham jam mishan va shabe sher daran.agha chera vaghti ma nistim mikhahim alaki dorogh begim ke hastim,akhe hame midoonan ke nistim va faghat darim be khodemoon dorogh migim .jean francoise faransavi neveshte ke agar dar jamei fekr konan ke khayli ghodratmand hastand dar sorati ke nabashand hamishe une jamee be jaye in ke be jolou bere be aghab barmigarde,pas natije migirim na in ke ma sare jaye khodeman stop nakardim balke be aghab darim bar migardim yani mokhalefe kesai ke be jolo miran

 30. 30

  مدیر سایت

  با عرض سلام خدمت شما کاربران عزیز.
  راجع به انتقاد آقای مقدسی باید به این نکته توجه داشت که انتقاد پذیری یکی از راه های پیشرفت جامعه است. حال اگر شخصی انتقادی به جا، بر ما وارد کرد، نه تنها دلیل بر دشمنی یا خصومت وی نیست، بلکه جای تقدیر و تشکر نیز دارد.
  ما برای پیشرفت باید منتقد داشته باشیم و خود نیز انتقاد پذیر باشیم . من در اینجا دلیل مخالفت و ناراحتی بعضی از همشهریان را نمی دانم . اگر انتقاد آقای
  مقدسی به جا و صحیح است ، نه تنها جای ناراحتی و گله ندارد بلکه باید دست به دست هم در رفع این مشکل بکوشیم . اگر هم شما اعتقاد دارید ایشان اشتباه می کنند، با دلیل و منطق ثابت نمایید. کنایه زدن و شخصیت کسی را زیر سؤال بردن کار درستی نیست. هر شخصی می تواند از کاستی های جامعه ای که در آن زندگی می کند انتقاد کند. در مواردی که ما می بینیم این انتقادها درست و سازنده هستند باید بپذیریم و سعی کنیم که مشکلات خود را رفع نماییم .
  این سؤال که ما از آقای مقدسی می پرسیم (شما برای خنج چه کار کرده اید و یا چه افتخاری کسب کرده اید؟)، را باید از تک تک خودمان هم بپرسیم. باید
  ببینیم خودِ ما برای شهرمان چقدر مفید بوده ایم.همین دقت و جرأتی که ایشان در مطرح کردن مسأله کتاب خوانی و مسائل فرهنگی دارد خود دلیل بر دلسوزی ایشان برای خنج است. اغلب ما از این مسائل بی تفاوت عبور می کنیم.
  امیدواریم که از این پس با دید مثبت تری به این انتقادها نگاه کنیم.
  مدیریت سایت خنج تودی

 31. 31

  نسترن امارات

  واقعا بهت حق میدهیم جناب آقای مقدسی ما خنجیها زیاد به کتاب خوانی‌ علاقه‌ای نداریم و اهل مطالعه نیستیم مثلا من خودم اینقدر که به خرید کردن از سنتر‌های ،معروف مثل سیتی سنتر و امارات مال اهمیت میدم اصلا به مطالعه اهمیت نمیدم و وقتم را به کتاب خریدن و کتاب خوندن اختصاص نمیدم

 32. 32

  نظام الدین مقدسی

  سلام به همه ی همشهریان و دوستان

  دیگر قصد پاسخ دادن ندارم . فقط این را بگویم که من به انتقادهایم در موضوع تخصصی خودم ادامه خواهم داد . حتی اگر دوستان در سایت خنج تو دی اجازه ندهند با مصاحبه در وبسایتهایی که البته خنجی نیستند این کار را می کنم . همین چند شب پیش با امام جمعه خنج آقای ابونجمی بودم .به ایشان گفتم که من اهل تعارف نیستم . آن دوران گذشت که با چند ضربالمثل آوردن و نمیدانم چه جواب مشکلات را داد و دهان منتقد را بست . من به شدت به مدرسه علوم دینی انتقاد کردم که در این بیست سال هیچ کاری نکرده . البته ایشان هم گفتند که ما کارهای زیادی کرده ایم . و شاید واقعا اینطور باشد . منظورم این است که دوستان چه خوششان بیاید و چه بدشان بیاید از آنها انتقاد خواهد شد . نه تنها من بلکه خود شما انتقادهای زیادی دارید . بر زبان نمی آورید . با هم درباره اش پچ پچ می کنید و در ظاهر راضی هستید . من نمیتوانم اینطوری باشم . شما متاسفانه حتی با نام اصلی خود اینجا کامنت و نظر نمیگذارید . چرا ؟ این خوب نیست . با نام اصلی و با قدرت حرف بزنید . مرا زیر سئوال ببرید . اصلا انتقاد کردن بخشی از زندگی امروز است . چون همه چیز سرعت گرفته و در این سرعت اشتباهات بزرگی انجام میگیرد . مردم باید این اشتباهات را رفع کنند . این به نفع جامعه و کلا روند زندگی ماست . ممنونم . از مدیریت سایت خنج و دی هم کمال تشکر را دارم .

 33. 33

  ziad mohem nist

  aghaye moghdasi esmha mohem nistand ,moshkel injast ke masalan man agar esmam ra naneveshtam bekhatere tars naboude ,chun ba neveshtane esme dardi ra dava nemikonad,va shayad ham hagh ba shoma bashad vali man be esm hamiat nemidam in nazare ke mohem hast va na inke bedanim ki anra neveshte ,khodetan khub midanid ke khailiha be khatere kochak budan mohit va nabudan farhange enteghad az in kar khodari mikonand,hal ma bayad be fekr in bashim ke mohit ra dorost konim .

 34. 34

  حامد

  شما اماراتی ها بیشتر و بالاتر از این سنترها به چیز دیگه ای نمیتونید فکر کنید

 35. 35

  ziad mohem nist

  bebakhshid agha hamed nake shoma khaili fekretun balatar az inast.dar hairatam ke shoma fekretun azdazeye center ham nabasham.ghable az neveshtan harchi ghablesh yekam fekr konid lotfan age mitonid fekr konid.

 36. 36

  نسترن امارات

  حامد جان متأسّفانه ما خنجی‌ها انتقاد پذیر نیستیم همین که چیزی به ما میگن عصبی میشیم و بیشتر وقتا حق و به خودمون میدیم مثلا خود شما تا به حال چند تا کتاب مفید خوندین؟ یا چند بار به کتابخانه شهر رفتین ؟ من با اینکه دخترم سالها قبل خیلی‌ از کتابها و اثر نویسندگان مشهور رو خوندم اثر جک لندن ژول ورن چوخوف داستایوفسکی ارنست همینگوی و از ایرانی‌‌ها صادق هدایت چوبک جلال ال احمد نسرین ثامنی فهیمه رحیمی مودب پور و … این جواب کلی شما و اما جواب خصوصی اینو بدونین که زندگی‌ من به خودم مربوطه من سالهاست امارات زندگی‌ می‌کنم وضع مالیم هم خوبه هر چقدر و هر جایی‌ که دوست داشته باشم خرید می‌کنم و ربطی‌ هم به کسی‌ نداره محض اطلاع بگم من ماهانهٔ چیزی بالای ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ درهم فقط واسه خودم کیفو لباس و کفش .. می‌خرم پول خودمه دوس دارم اینجوری خرج کنم شما هم اینقدر حسادت نکنین لطفا

 37. 37

  نسترن امارات

  rasti agha ya khanom zeyad mohem nist lotf konin az in be baad farsi tipe konid age hooseleh nadarid shoma be fengelish tipe konid man khodam zahmatesho miesham be farsi tape mikonam masalan injoori on kament akhari ke zadin be farsish mishe injori aghaye moghdasi esmha mohem nistand ,moshkel injast ke masalan man agar esmam ra naneveshtam bekhatere tars naboude ,chun ba neveshtane esme dardi ra dava nemikonad,va shayad ham hagh ba shoma bashad vali man be esm hamiat nemidam in nazare ke mohem hast va na inke bedanim ki anra neveshte ,khodetan khub midanid ke khailiha be khatere kochak budan mohit va nabudan farhange enteghad az in kar khodari mikonand,hal ma bayad be fekr in bashim ke mohit ra dorost konim .

 38. 38

  نظام الدین مقدسی

  درود بر همشهریان .

  راستش وقتی اسم نویسندگان بزرگ را هم می شنوم یا می خوانم احساس خوبی دارم . یکی از دوستان نوشته که آثاری از همینگ وی چخوف و داستایوسکی را مطالعه کرده و از ایرانیها چوبک و هدایت . اینها با ارزشند . ای کاش دوستان دیگر هم بنویسند که چه آثاری را مطالعه کرده اند . من فکر می کنم تنها با خواندن چند داستان کوتاه چخوف هر انسانی در هر کجای جهان تغییر می کند . در طرز فکر و جهانبینیش اتفاقات مهمی می افتد . تنها با خواندن چند داستان کوتاه از چخوف .

 39. 39

  nastaran _ uae

  راستی‌ آقا یا خانم زیاد مهم نیست لطف کنین از این به بعد فارسی تایپ کنید اگه حوصله ندارید شما به فنگلیش تایپ کنید من خودم زحمتشو می کشم به فارسی تایپ می‌کنم مثلا اون کامنت آخری که زدین به فارسیش می‌شه اینجوری ( آقای مقدسی اسم‌ها مهم نیستند ،مشکل اینجاست که مثلا من اگر اسمم را ننوشتم بخاطر ترس نبود ،چون با نوشتن اسم دردی را دوا نمیکند،و شاید هم حق با شما باشد ولی‌ من به اسم اهمیت نمیدم این نظر که مهم هست و نه اینکه بدانیم کی‌ آنرا نوشته ،خودتان خوب میدانید که خیلیها به خاطره کوچک بودن محیط و نبودن فرهنگ انتقاد از این کار خوداری میکنند، حال ما باید به فکر این باشیم که محیط را درست کنیم

 40. 40

  نظام الدین مقدسی

  درود

  گفته اید که باید در این فکر باشیم که محیط را درست کنیم . دوست و همشهری گرامی شاید این را نوعی بزرگنمایی بدانید ولی من به این جمله از آدورنو فیلسوف آلمانی معتقدم که می گوید : اگر هنر نباشد واقعیت ما را نابود می کند / منظور این است که واقعیت خشن و بیمار و غیر معمولی و غیر انسانی و نابهنجار است . به گونه ای که به راحتی تمام خصوصیات غیر حیوانی و انسانی را از بین می برد و انسان تبدیل به حیوان می شود . در مقابل شما به گفته ی کارل پوپر هم توجه کنید که در کتاب جامعه باز و دشمنان آن / وقتی از جمهوری افلاطون سخن می گوید می نویسد / نقل به مفهوم : افلاطون شعر و هنر را از آرمانشهر خود حذف می کند . چون در غیر اینصورت نمی تواند جامعه ای یکنواخت که همه مثل هم باشند و حیوان وار از یک نوع تفکر تبعیت کنند بوجود بیاورد .

  پس نتیجه می گیریم که برای تغییر یا درست کردن دوباره یک جمع و ملت احتیاج به هنر است . احتیاج به ایجاد بستر هنرپذیری است . برای همین مطالعه که بستر هنرپذیری را با آگاهی دادن ایجاد می کند شرط اول است . اگر می خواهیم محیط را درست کنیم مجبوریم بپذیریم که : اولا واقعیت موجود در خنج ما را خفه کرده چون این واقعیت هیچ شکلی از هنر را نمی پذیرد و فقط سرمایه و پول حاکم است . ما را تبدیل به انسانهایی منهای خصوصیات انسانی یعنی حیوان کرده است . پذیرش این موضوع اولین گام است . ولی می بینیم که هیچکس حاضر نیست بپذیرد که واقعیت موجود در خنج را دستکاری کند . صاحبان سرمایه و صاحبان تولید ایدوئولوژی در خنج با هم معامله ای کرده اند و در قرار دادشان برای رسیدن به هدفشان هنر و هنرمند را فجیعانه حذف نموده اند .

 41. 41

  خنجي

  با سلام آقای خنجی محترم که نظر دادی جواب دادن به این آقافقط اونا بزرگ میکنه :درمورد جنابعالی دو نکته لازم به ذکر است اول اینکه اگر شما بدون آگاهی و تفکر فقط برای سرگرمی نظر دادید که من از شما پوزش میخوام اگر آگاهانه بوده از شما سوال دارم که به فرض این که شما میفرمایید باشه مگر از شما چی کم شده مگر بزرگ بودن یک همشهری مایه افتخار نیست من که به این آقا افتخار میکنم به شما هم توصیه میکنم لطفا مقداری در اندیشه هات تجدید نظر کنی .موفق باشی

 42. 42

  ؟

  ما خنجیها نمی خواهیم بدانیم . از فهمیدن فرار می کنیم
  این جمله آقای مقدسی رو بینهایت قبول دارم. متاسفانه مردم ما انتقاد پذیر نیستند.

 43. 43

  ک.م

  من خودم شخصا باوجود اینکه دانشجو هستم اما ۱ ساعت راه را تا نمایشگاه پیمودم که خیلی ها هم مثل من شاید میل فراوانی به خرید داشته باشند اما شما بفرمایید که اینقدر خنجی ها رامتهم میکنند میخواستید یک اولتیماتوم ارایه دهید وخنجی ها را بکشانید انجا/چه بسا خیلی ها اهل مطالعه هستند ودوست داشتند انجا بیایند ولی بفهمید که مسیر خنج تا لار نیست که فقط به خاطر یک گروه دسته جمعی از اوز به خنجیها میچسپانید

 44. 44

  ziad mohem nist

  sharmande ,avalan man keyboard farsi nadaram.hala agar mitonid zahmatesho bekeshid mamnoon misham

دیدگاهها بسته شده است